Zamek Czocha, Sucha, Sucha 59-820 Leśna


Najsmaczniejszy festiwal w najpiękniejszym zamku. Smakołyki od średniowiecza do czasów PRLu. Warsztat kulinarne, prezentacje, zabawy, degustacje i uczty.

Program II Festiwalu Kuchni Historycznej i Produktów Regionalnych Twierdze Smaków 1-4.05.2019 Zamek Czocha

CODZIENNIE W FOSIE

Od średniowiecza do baroku

10:00 Kuchnia w namiocie – pokaz wyrobu kutasików (XVII w.), placków puri (czasy krucjat) i podpłomyków (wczesne średniowiecze). Warsztaty robienia pączków królewskich katalońskich (XIV w.)

11.00 Pokaz produkcji kwasu chlebowego

12.00 Potazie, barszcze, gąszcze, polewk  i sapory  – historia zupy

13.00 Kuchnia w namiocie – pokaz wyrobu kutasików (XVII w.), placków puri (czasy krucjat)  i podpłomyków (wczesne średniowiecze). Warsztaty robienia pączków królewskich katalońskich  (XIV w.)

14.00 Pokaz produkcji kwasu chlebowego

16.00 Kuchnia w namiocie – pokaz wyrobu kutasików (XVII w.), placków puri (czasy krucjat) i podpłomyków (wczesne średniowiecze). Warsztaty robienia pączków królewskich katalońskich  (XIV w.)

Stoiska: Potrawy historyczne, świeżo wędzone gęsie piki, bigosiki i limoniaty. pieczony karp w pięciu  gąszczach (czyli na biało, czarno, zielono, żółto, w piernikach),  pstrąg z dołu ziemnego w pokrzywach i kurdybanku, pieczenie ryb na patyku, pączki katalońskie, podpłomyki, miody pitne.

 

Degustacje zawsze o 15.00

1.05. Polewka pokrzywowa z zielenią różną i soczewicą.

2.05 Szczupak wg Pana Tadeusza czyli Szczuka nie rozkrawana a pieczona, smażona i gotowana

3.05 Kapusta po angielsku (nadziewana )

4.05 Kurczak we flaszy

 

DZIEDZINIEC GŁÓWNY

Czar PRLu – powróćmy jak za dawnych lat, w zaczarowany barów świat

Pierogi bryzgane, pomidorowa, galareta z wódką, wuzetka. Pokaż dzieciom, jak wyglądało życie w latach siedemdziesiątych. Woda z prawdziwego saturatora!

 

Kuchnia wojskowa z czasów I wojny światowej

Grochówka Cara Mikołaja, Boeuf Stroganow, kartoszki po żołniersku, bliny oraz inne przekąski, rosyjska herbata z samowarów węglowych, nalewki i kwas chlebowy.

Codzienne degustacje o 11.30 i 16.00.

Polska Smakuje

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa częstuje polskimi zdrowymi przysmakami. Codzienne degustacje o 14.00

 

Kawiarnia historyczna

Ciasta, ciasteczka naszych babć, prababć i królowych. Różany tort Marii Antoniny i czekoladowo-śmietanowy tor Katarzyny Medycejskiej. Ciastka duszki dla dzieci.

Słodki namiot

Tradycyjne pierniki i ciasta piernikowe z Dolnego Śląska, warsztaty lukrowania pierników

Codzienne degustacje 12.00, 16.00

 

Zamkowy stół biesiadny

Przebierz się historyczny strój i zrób sobie zdjęcie na tle Czochy! Na gości czekają suknie, żupany, peleryny

DZIEDZINIEC DOLNY

Strefa dziecka

Kulinarna ekipa z Zamku Księcia Henryka uczy jak zrobić pożyteczne rzeczy z owoców, ułożyć warzywne obrazy, policzyć fasolki, bawić się z puszczykiem i malować tarcze. Mnóstwo historycznych gier dla młodszych uczestników festiwalu. Wielki dmuchany zamek dla tych, którzy wolą skakać niż jeść.

DZIEDZINIEC WEWNĘTRZNY

Przysmaki z zamkowej kawiarni. Słynny tort francuskiej królowej Marii Antoniny na bazie płatków różanych i kremu.

 

RESTAURACJA ZAMKOWA

Specjalne, festiwalowe menu, m.in. pierogi z podrobami, racuchy z fiołkami, gołąbki w liściach winogron, pstrąg Ernsta Guetschowa, florenckie Zuccotto Katarzyny Medycejskiej, wątróbki drobiowe w sosie leśnym i wiele innych pyszności.

PLAC PRZY OGRODZIE

Stoiska komercyjne: stroje historyczne, słodycze, kresowe przysmaki, degustacje

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Bitwa Regionów – konkurs kulinarny kół gospodyń wiejskich z kilku województw „Bitwa Regionów” organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W dziesięciu stanowiskach zaprezentowane zostaną potrawy tradycyjnej kuchni pochodzące z różnych regionów Polski.

2 maja godz. 12.00 Finał konkursu i wyłonienie zwycięzcy.

1 maja 2019

Warsztaty zielarskie

12.00 i 16.00 Warsztaty prowadzi Krzysztof Kalemba zielarz i botanik, którego pasją jest odkrywanie tajemnic świata roślin i ziół.
Zapraszamy na ponad dwugodzinny spacer z fachowcem, który nie tylko pokaże jak odnaleźć potrzebne nam rośliny, ale opowie również o ich barwnej historii. Niepowtarzalna okazja!

 Rezerwacja miejsc: i.kislo@amwhotele.pl

 

DEGUSTACJE ZAMKOWE 10.30, 17.00

Szukaj w tłumie szefów kuchni zamku Czocha. Na tacach będą roznosić zamkowe przysmaki.

2 maja 2019

19.30 WIELKA UCZTA HISTORYCZNA

2 maja zapraszamy na Wielką Ucztę Historyczną przy świecach i pochodniach, tuż pod murami oświetlonego zamku.
Zaczynamy od toastu miodem. Wypijemy zdrowie gospodarzy, gości, za pomyślność, za spotkanie. A potem…

Aromatyczne i jędrne śledzie kiszone Smak całkowicie zapomniany, a jednak wyciągnięty otchłani wieków zaskakuje finezją. Podamy je najprościej – ze śmietaną , zielem i kwiatem bluszczyka kurdybanka. Znany już Wam smak śledzi podbijemy .. miodem, kruszonymi orzechami, migdałami, korzeniami.

Jagły z zieleniną wszelką i Szwedy do okrasy. Do tego pieczone bulwy wszelakie (czyli topinambur, słonecznik bulwiasty)rzepy a brukwie, marchwie nadziane , które miast ziemniaków pospolite były, podlane saporem białym.

Potrawa mięśna czarno gotowana z przetartymi przez sito powidłami, bogato sprawiona korzeniami zagranicznemi i potrącona tartemi migdałami. Ten smak pieczystego na drobny bigosek skrojony, w gąszczu w owocami, pasternakiem, cebulką… mniam.

Zwieńczeniem dnia wielkiego jest przepiórka w różach. Chrupki ptaszek w saporze z aromatycznych róż, z gąszczem z pieczonych kasztanów, otulony aksamitnymi płatkami.

Wety: Tort z kapusty kwaśnej z mleka, jajec i chleba, podany lubo gorący lubo zimny, gotowany w rynce.
Drobne słodkości w smakiem zaskakujące.

Wszystko świeże, na ogniu robione.
Zapisy: i.kislo@amwhotele.pl Koszt:120 zł, czas: 2 maja 2019 od godz. 19.30

 

 

2 maja godz. 16.00, 3 maja godz. 13.00

WARSZTATY Z SYLWIĄ MAJCHER na Placu Przy Ogrodzie

Sylwia Majcher dziennikarka, trenerka, autorka bloga kuchniawformie.pl oraz książki „Gotuję, nie marnuję” zabierze nas w historyczną podróż do korzeni. Na nowo nauczymy się dostrzegać potencjał wszystkich składników, wykorzystywać je bez marnowania. To kuchnia, która pysznie łączy rozsądek z troską o środowisko. Sylwia Majcher ujawni potencjał liści i obierków. Da im szansę, aby powróciły na stół w zaskakującym wydaniu. Udowodni, jak niemarnowanie jedzenia wpływa na inne aspekty życia.

Zapisy: i.kislo@amwhotele.pl

4 maja

12.00, 15.00 WARSZTATY PIWNE w Werandzie Rycerskiej

Historia piwa na Dolnym Śląsku, kurs profesjonalnej degustacji, pokaz warzenia piwa i prezentacja surowców piwowarskich, degustacja piw rzemieślniczych warzonych na Dolnym Śląsku.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty trwają 1,5 godz.i przeznaczone są dla widzów dorosłych. i.kislo@amwhotele.pl

CODZIENNIE:

15.00 Czekoladowa Magia Smaków

Sprawdź, czy tylko za pomocą zmysłu smaku rozpoznasz zatopiony w czekoladzie owoc! Zajęcia będą trwały ok. 45 minut. W pierwszej części uczestnicy poznają krótką historię czekolady, sposób w jaki się ją wytwarza oraz kilka o niej ciekawostek. W części drugiej – praktycznej, dzieci będą wykonywać smaczne, proste oraz dla nich bezpieczne czekoladowe founde. Polega to na tym, że w garneczku podgrzewanym za pomocą małych świeczek topi się czekoladę oraz odpowiednio rozrzedza. W trakcie zajęć dzieci będą miały do dyspozycji również pokrojone owoce. Jak czekolada będzie już gotowa, przyjdzie czas na jedzenie maczanych w czekoladzie owoców. Dla urozmaicenia zajęć będą również dostępne różne przyprawy – z różnych części świata. Na koniec zajęć dzieci będą wykonywały zadanie, które polegać będzie na odgadywaniu jedzonych z zamkniętymi oczyma owoców.

 

Strefa Bałaganu

Niesamowite konstrukcje, czyli spotkanie autorskie i warsztaty z Katarzyną Georgiu, poetką i podróżniczką. Na warsztatach wykonamy konstrukcje drewniane i recyklingowe.

Zapraszamy i życzymy smacznego!

 

 

WARSZTATY ZIELARSKIE – zapisy

Zaczynamy zapisy na warsztaty zielarskie w ramach Festiwal Kuchni Historycznej i Produktów Regionalnych w Zamek Czocha 1-4 maja.

1 maja 2019 roku dwie grupy, o godz. 12.00 i godz. 16.00 Warsztaty prowadzi Krzysztof Kalemba zielarz i botanik, którego pasją jest odkrywanie tajemnic świata roślin i ziół.
Zapraszamy na ponad dwugodzinny spacer z fachowcem, który nie tylko pokaże jak odnaleźć potrzebne nam rośliny, ale opowie również o ich barwnej historii. Niepowtarzalna okazja!
Grupy trzydziestoosobowe. Rezerwacja miejsc pod adresem mailowym: i.kislo@amwhotele.pl Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wykupienie biletu na zwiedzanie zamku, bądź jego dziedzińców.

Cały zamek:
Bilet normalny: 30 zł (w tym zwiedzanie zamku z przewodnikiem, uczestnictwo w warsztatach i w imprezie)
Bilet ulgowy: 22 zł (w tym zwiedzanie zamku z przewodnikiem, uczestnictwo w warsztatach i w imprezie)

Dziedzińce:
Bilet normalny – zwiedzanie dziedzińców: 18 zł (w tym uczestnictwo w imprezie i w warsztatach)
Bilet ulgowy – zwiedzanie dziedzińców: 16 zł (w tym uczestnictwo w imprezie i w warsztatach)

 

WIELKA UCZTA ŚREDNIOWIECZNA

To będzie niezapomniany wieczór w Zamek Czocha Król i królowa za stołem, muzyka, figle i przede wszystkim fantastyczne jedzenie z historią w tle. 2 maja zapraszamy na Wielką Ucztę Historyczną przy świecach i pochodniach, tuż pod murami oświetlonego zamku.
Zaczynamy od toatu miodem. Wypijemy zdrowie gospodarzy, gości, za pomyślność, za spotkanie. A potem…

Aromatyczne i jędrne śledzie kiszone Smak całkowicie zapomniany, a jednak wyciągnięty otchłani wieków zaskakuje finezją. Podamy je najprościej – ze śmietaną , zielem i kwiatem bluszczyka kurdybanka. Znany już Wam smak śledzi podbijemy .. miodem, kruszonymi orzechami, migdałami, korzeniami.

Jagły z zieleniną wszelką i Szwedy do okrasy. Do tego pieczone bulwy wszelakie (czyli topinambur, słonecznik bulwiasty)rzepy a brukwie, marchwie nadziane , które miast ziemniaków pospolite były, podlane saporem białym.

Potrawa mięśna czarno gotowana z przetartymi przez sito powidłami, bogato sprawiona korzeniami zagranicznemi i potrącona tartemi migdałami. Ten smak pieczystego na drobny bigosek skrojony, w gąszczu w owocami, pasternakiem, cebulką… mniam.

Zwieńczeniem dnia wielkiego jest przepiórka w różach. Chrupki ptaszek w saporze z aromatycznych róż, z gąszczem z pieczonych kasztanów, otulony aksamitnymi płatkami.

Wety: Tort z kapusty kwaśnej z mleka, jajec i chleba, podany lubo gorący lubo zimny, gotowany w rynce.
Drobne słodkości w smakiem zaskakujące.

Wszystko świeże, na ogniu robione.

Niezbędna rezerwacja!
Zapisy: i.kislo@amwhotele.pl Koszt:120 zł/os, czas: 2 maja 2019 od godz. 19.30

 

Interesujesz się kuchnią historyczną? Produkujesz tradycyjne ciasta, przetwory, soki? Zbierasz zioła? Zapraszamy do wystawienia się na naszym festiwalu!
Twierdza Smaków – Dolnośląski Festiwal Kuchni Historycznej i Produktów Regionalnych w Zamek Czocha odbędzie się 1-4 maja 2019 roku.

Zapraszamy do współpracy, podczas pierwszego festiwalu odwiedziło nas ponad jedenaście tysięcy widzów!

Skontaktuj się z nami:
a.sliwinska1@amwhotele.pl, tel.601 770 759

 

Data:

1.-4. Maja 2019

Miejsce:

Zamek Czocha


Cennik

Standardowe bilety

  • Bilet normalny - zwiedzanie zamku z przewodnikiem (w tym uczestnictwo w imprezie) - 25 PLN / os.
  • Bilet ulgowy - zwiedzanie zamku z przewodnikiem ( w tym uczestnictwo w imprezie) - 17 PLN / os.
  • bilet normaly - dziedzińce (w tym uczestnictwo w imprezie) - 13 PLN / os.
  • bilet ulgowy - dziedzińce (w tym uczestnictwo w imprezie) - 11 PLN / os.
  • Bilet razem taniej - normalny (wszystkie atrakcjie) - 39 PLN / os.
  • Bilet razem taniej - ulgowy (wszystkie atrakcje) - 26 PLN / os.
  • Bilet Rodzinny 2+2 - 108 PLN / os.
  • Bilet Rodzinny 2+3 - 129 PLN / os.
  • Bilet Rodzinny EXTRA 2+2 - 124 PLN / os.
  • Bilet Rodzinny EXTRA 2+3 - 149 PLN / os.

cennik obowiązuje w dniach 01-04.05.2019r.