Zamek Czocha, Sucha, Sucha 59-820 Leśna


Alkohol w naszej kulturze obecny jest od wieków, ale niewątpliwym królem procentowych trunków jest wino. Jakże dostojne, pasujące na każdą okazję, jego spożywanie świadczy o klasie, a w niektórych zakątkach Starego Kontynentu utożsamiane jest z samym nektarem mitologicznych bogów.

Nic dziwnego, że czynność picia wina stała się stylem, a wokół trunku wyrosły różne legendy, a co za tym idzie – zwyczaje.

Tak to już świat jest skonstruowany, że najwspanialsze rzeczy są wynikiem… przypadku. I z winem tak było. Możemy śmiało pokusić się o stwierdzenie, że to zwierzęta były pierwszymi degustatorami wina. Szwendające się wokół ludzkich domostw, wyjadały sfermentowane owoce, a ludzie widząc ich zachowanie postanowili coś z tym zrobić. Jakże starożytni musieli się mile zaskoczyć, jak spróbowali soku owoców nie pierwszej świeżości.

Doceniane za walory smakowe, sposób wytwarzania, symbolikę choćby religijną,  z całą pewnością zajmuje pierwsze miejsce na liście substancji świadczących o klasie.

– Picie wina jest po prostu w dobrym tonie. Gdy sięgniemy pamięcią do scen z odległej Galii, od razu widzimy dzielnych Celtów z kuflem wypełnionym winem. Nieodzownym atrybutem królów były kielichy, a uczty zawsze suto zakrapiane winem.

Zdarzyło się, że wino niosło śmierć, było sprzymierzeńcem trucizn! W Rzymie tylko mężczyźni mogli się nim raczyć. Gdy kobiecie udowodniono picie wina – dostawała srogą chłostę, a nawet skazywano ją na śmierć.

Można byłoby o winie rozprawiać godzinami. W filmie, sztuce, na deskach teatru, wernisażach, spotkaniach – wszędzie tam, gdzie chcemy poczuć się dobrze – serwowane jest wino.

 

Historia wina jest fascynująca, a przedstawiona przy kieliszku w pięknym anturażu to już obowiązkowa pozycja wszystkich, którzy pierwsze jesienne dni najchętniej spędziliby w twórczym miejscu.

WARSZTATY!!

W jakim szkle? W jakiej temperaturze? Jakie na jaką okazję? A może coś o najlepszych szczepach? Dowiedz się wszystkiego o winach i oczaruj swoją rodzinę i znajomych! Kompendium wiedzy m.in. o winach czerwonych, białych, deserowych, wytrawnych, poznasz uczestnicząc w warsztatach wina. Takie atrakcje tylko w Zamku Czocha! Godzinne warsztaty, w dniach 28 oraz 29 września, w godz.13:00 oraz 15:00.
Wymagana rezerwacja: i.kislo@rewita.pl (Warsztaty w cenie biletów).

Do zamku przybędą najlepsi regionalni winiarze z pobliskich krain, którzy z chęcią przedstawią Państwu swoje wyroby. Poprowadzą także winne warsztaty, a wiedza ta doda elegancji każdemu, kto ją posiądzie.

 

W zamkowych komnatach wyznaczony zostanie szlak winny, gdzie goście będą mogli podziwiać proces produkcji wina zwieńczony degustacją w słynnej winiarni.

 

– Wąskie uliczki ozdobią stragany przypominające średniowieczne targi, gdzie wśród wybornych frykasów i rarytasów, będzie można uświadczyć doskonałego wina. Być może zaskoczą Państwa także inne regionalne przysmaki i tajemnicze eliksiry szczęścia, sprzedawane przez natrętnych kupczyków?

 

Zamkowy dziedziniec zmieni się w dworską scenę, na której wystąpią wędrowni artyści – kuglarze popisujący się magicznymi sztuczkami i żonglerką.

Spotkać będzie można celtyckich bardów wyśpiewujących swoje poematy.

Kolorowi cyrkowcy skradną Państwa serca pokazując umiejętności nie z tego świata!

Nie zabraknie także artystów, którzy postanowili opanować żywioły i zatańczyć z samą śmiercią, z szaleńczym ogniem.

 

Po zamku przemieszczać się będzie zwiadowczyni pragnąca przekazać tajne informacje współpracownikom. Musi jednak zachować ostrożność i za wszelką cenę nie zdemaskować prawdy. Na pomoc przybędzie jej pewna kelnerka.

 

– Zamek zawsze przychylny jest dla dzieci, dlatego dorośli nie muszą martwić się o swoje pociechy – i dla nich przewidziane jest mnóstwo atrakcji. Strefa dziecka to będzie mała arena twórczych możliwości – gwarantują organizatorzy.

 

Animatorzy zapewnią najmłodszym szereg zabaw i zajęć. Dzieci będą mogły wykazać się kreatywnością, pokazać swoje największe talenty i oczywiście napić się soku winogronowego.

GRA KRYMINALNA:

Niezwykła impreza! Wino, tańce, śpiewy! Niestety kogoś tutaj brakuje???
Kryminalna zagdaka w Zamku Czocha w czasie (nie)WINNYCH HistoriI. Intryga, motyw, wskazówki i poszlaki. Dołącz do gry i odkryj, kto dopuścił się tak nikczemnego czynu!
 
Fantastyczna zabawa dla tych, którzy uwielbiają Sherlocka Holmesa. Dwudziestu uczestników gry, a wśród nich jeden przestępca. Masz 120 minut, aby odkryć, kto nim jest – inaczej możesz być następnym celem!!!
 
Gra kryminalna – wymagana rezerwacja: i.kislo@rewita.pl
28 i 29 września godz. 14:00 i 17:00.

 

W zamkowej kuchni przygotowane zostaną potrawy okraszane winem. Wykwintna kolacja będzie zwieńczeniem sobotniej wędrówki winnym szlakiem. I tu nie zabraknie niespodzianek. O Państwa podniebienie zadbają najlepsi kucharze, za obsługę odpowiedzialni będą nienaganni kelnerzy, wino poda prawdziwy sommelier, a czas umili muzyka na żywo wykonana przez aktorkę rewiową i piosenkarkę kawiarnianą rodem z lat dwudziestych. To będą prawdziwe divy, a przynajmniej za takie będą się uważały.

 

Zamek Czocha nieustannie kusi nowymi atrakcjami, a jego festiwale wciąż zaskakują innowacyjnością. (Nie) Winne Historie to obowiązkowy punkt dla osób chcących spędzić wrześniowy weekend wśród ludzi z pasją i oczywiście klasą!

Data:

28 -29 września 2019r.

Godziny:

11:00-18:00

Miejsce:

Zamek Czocha

Cennik

Standardowe bilety

  • Bilet normalny - zwiedzanie zamku z przewodnikiem (w tym uczestnictwo w imprezie) - 25 PLN / os.
  • Bilet ulgowy - zwiedzanie zamku z przewodnikiem ( w tym uczestnictwo w imprezie) - 19 PLN / os.
  • zwiedzanie dziedzińców - bilet normaly (w tym uczestnictwo w imprezie) - 13 PLN / os.
  • zwiedzanie dziedzińców - ulgowy (w tym uczestnictwo w imprezie) - 11 PLN / os.