Zamek Czocha, Sucha, Sucha 59-820 Leśna


Najsmaczniejszy festiwal Dolnego Śląska. Cztery dni smakowania potraw z różnych czasów. Degustacje, uczty, zabawy, wspólne gotowanie i warsztaty. Od średniowiecznych przepiórek w piwie, przez francuskie torty z czasów Marii Antoniny, aż po najlepszą whisky na świecie. Jedzenie, picie, biesiady.

III Festiwal Kuchni Historycznej – Twierdza Smaków  Zamek Czocha – 14-16.08.2020

 

Różany tort Marii Antoniny, czekoladowy przysmak królowej Elżbiety II, słoweńskie strukli, ulubiony deser Leonarda da Vinci – to tylko część historycznych potraw, których będzie można spróbować podczas III Festiwalu Kuchni Historycznej – Twierdza Smaków w zamku Czocha od 14 do 16 sierpnia 2020.

Jak co roku Zamek zaprasza na degustacje, konkursy, spotkania, wystawy i warsztaty kulinarne. Przez trzy dni nie zabraknie wyrafinowanych dań z czasów średniowiecza i baroku, kuchnia polowa „Na tyłach” zaprosi na słynną bałkańską juhę gotowaną na bazie chorizo, boczku i kiszonej kapusty, Podobno ta właśnie zupa przywraca siły witalne oraz chęć do korzystania z radości życia.

Na zamkowych gości tradycyjnie będzie czekać kuchnia w stylu PRL z opryskliwą sklepową, pysznymi pierogami, setą i galaretą. W kawiarence Marii Antoniny na świeżym powietrzu dostępne będą historyczne ciasta, m.in. „zamkowe duszki”. zaś na stoiskach przepyszne, tradycyjne ciasta piernikowe wykonane według jednej z najstarszych, znanych receptur. W zamkowej restauracji Uczta pełne historyczne menu związane z dziejami zamku i nie tylko: pasztecik królowej Bony, zupa cebulowa Ludwika XIV, śliwki po duńsku, racuchy Elzy i XVIII-wieczne kąski wołowe. Ostatni właściciel Czochy uwielbiał pstrągi, dlatego w restauracji nie zabraknie również ryb.

Przez trzy dni festiwalu gości będą bawić rycerze, pieśniarze, każdy będzie mógł wziąć udział w konkursach i zabawach. Specjalnie dla dzieci zostanie wydzielona Strefa Zabawy. Po pysznym jedzeniu zamek zaprasza na zwiedzanie swoich komnat a także przejście kilkunastoma tajnymi korytarzami do których wejścia ukryte są w ścianach i w regałach.  Czocha kryje również salę tortur i małe muzeum osobliwości. Przy samym zamku leży przystań, z której po jeziorze Leśniańskim regularnie kursuje wycieczkowy stateczek.

To będzie weekend pełen pysznych tajemnic!

 

Program

14 sierpnia 2020r.

Degustacje:

11.00 Restauracja Zamkowa Uczta: Pasztet Józefiny

12.00 Kuchnia polowa „Na tyłach”: słoweńskie strukli 

13.00 Ryby wędzone; ryby wędzone i grillowane

14.00 Tureckie Baklavy; baklava z orzechami włoskimi

15.00 Izerski Pszczelnik; syropy na bazie miodu oraz miody wieloodmianowe

16.00 Restauracja Zamkowa Uczta; ciastka ze skwarkami

17.00 Średniowieczne przysmaki

 

15 sierpnia 2020r.

Degustacje:

11.00 Restauracja Zamkowa Uczta; Wątróbki według Johanna

12.00 Kuchnia polowa „Na tyłach”: wybuchowa pajda

13.00 Ryby wędzone; ryby wędzone i grillowane

14.00 Tureckie Baklavy; baklava z orzechami włoskimi

15.00 Izerski Pszczelnik; syropy na bazie miodu oraz miody wieloodmianowe

16/00 Restauracja Zamkowa Uczta: Pasztet marchewkowy Uryliki

17.00 Średniowieczne przysmaki

 

 

16 sierpnia 2020r.

Degustacje:

11.00 Restauracja Zamkowa Uczta: Pasztet Józefiny

12.00 Kuchnia polowa „Na tyłach”: wybuchowa pajda

13.00 Ryby wędzone; ryby wędzone i grillowane

14.00 Tureckie Baklavy; baklava z orzechami włoskimi

15.00 Izerski Pszczelnik; syropy na bazie miodu oraz miody wieloodmianowe

16.00 Restauracja Zamkowa Uczta: racuchy Elzy

17.00 Średniowieczne przysmaki

Przez cały dzień: degustacje zamkowego miodu von Klux – ulubionego trunku pitego w Czosze przed wiekami. 

 

Warsztaty, codziennie 14 – 16.08.2020

14.00 Krótka historia czekolady – warsztaty dla dzieci

Krótka, pełna ciekawostek,  historia czekolady oraz praktyczne warsztaty podczas których dzieci  będą przygotowywać  smaczne i  proste czekoladowe founde. W  garneczku podgrzewanym za pomocą małych świeczek topi się czekoladę oraz odpowiednio rozrzedza. W trakcie zajęć dzieci będą miały do dyspozycji również pokrojone owoce. Kiedy czekolada będzie gotowa, nadejdzie  czas na jedzenie zatapianych w czekoladzie owoców. Dla urozmaicenia zajęć dostępne będą również przyprawy z różnych części świata. Ostatni element, tylko dla odważnych, to rozpoznanie owocu oblanego czekoladą wyłącznie po jego smaku.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: i.kislo@rewita.pl

 

16.00 Irlandzki akcent

Lekcje picia whiskey marki Teeling. Uczestnicy warsztatów poznają trzy rodzaje tego trunku: Blended dojrzewającą w beczkach po rumie, Single Malt dojrzewając w pięciu rodzajach beczek oraz Single Grain dojrzewającą w beczkach po czerwonym winie. Po irlandzkich smakach przyjdzie pora na Młody Ziemniak 2019, czyli  wódkę z młodych ziemniaków zbieranych w 2018 roku i  poddaną jednokrotnej destylacji.

Po Młodym Ziemniaki nadejdzie Chopin Vintage – destylat ziemniaczany leżakowany w beczkach z polskiego dębu. Kolejną godną uwagi pozycją jest Krzeska Ziołowa – wódka z pszenicy, w której poddano maceracji dwadzieścia ziół.

Warsztaty na zapisy: i.kislo@rewita.pl Cena 10 zł.

 

Strefa zabawy – codziennie

Specjalnie dla młodszych uczestników tego wydarzenia do Zamku czocha przybędzie załoga Hugona Yorcka, czyli zespół wspaniałych animatorów wolnego czasu. W specjalnym magicznym namiocie będzie można przygotować sobie eliksir, wziąć udział w pojedynku na zaklęcia, czy fechtować mieczem. Dodatkowo malowanie twarzy i inne konkursy… A wszystko to w otoczeniu znanych bohaterów świata filmu i literatury fantasy!

 

INFORMACJA DLA WYSTAWCÓW

Strefa 1. DZIEDZINIEC GŁÓWNY – usytuowany na trakcie turystycznym – Wymiary jednego stoiska – około 10 m2. Zwiększenie powierzchni wystawienniczej lub handlowej można uzyskać poprzez zamówienie większej liczby  stoisk,  po  wcześniej- szym uzyskaniu akceptacji koordynatora  strefy.  Na  dziedzińcu  głównym  ustawione będą wyłącznie stoiska wystawców oferujących potrawy kuchni historycznej, których stoiska odtwarzać będą tradycję historyczną danej epoki.

Strefa 2. FOSA ZAMKOWA – Liczba miejsc wystawienniczych jest ograniczona. Osoby chcące ulokować stoisko w fosie zamkowej są zobligowane do załączenia jego prezentacji zdjęciowej (wraz z asortymentem). Wymogiem Organizatora jest, aby na terenie fosy znalazły się wyłącznie stoiska oferujące  potrawy  kuchni  historycznej  oraz aby wystrój stoisk oraz ubiór obsługującego je personelu nawiązywał do tradycji historycznej danej epoki, której potrawy  są  na  stoisku  serwowane.  Organizator  zastrzega sobie prawo do wytypowania (wskazania) lokalizacji stoiska lub do całkowitej od- mowy przyjęcia zgłoszenia, które nie spełnia określonych wyżej wymogów. Rozmiar jednego stoiska handlowego to ok. 20 m2. Zwiększenie  powierzchni  wystawienniczej lub handlowej można uzyskać poprzez zamówienie większej liczby stoisk, chyba że Organizator ustali inaczej.

Strefa 3. DZIEDZINIEC DOLNY – usytuowany na trakcie turystycznym – Wymiary jednego stoiska – około 10 m2. Zwiększenie powierzchni wystawienniczej lub handlowej można uzyskać poprzez zamówienie większej liczby  stoisk,  po  wcześniejszym uzyskaniu akceptacji koordynatora  strefy.  Na  dziedzińcu  głównym  ustawiane będą wyłącznie stoiska wystawców oferujących potrawy kuchni historycznej, których stoiska odtwarzać będą tradycję historyczną danej epoki.

Strefa 4. PRZEDZAMCZEusytuowany na trakcie turystycznym  –  Wymiary  jednego  stoiska  –  około  10  m2.  Zwiększenie  powierzchni  wystawienniczej  lub  handlowej można uzyskać poprzez zamówienie większej  liczby  stoisk,  po  wcześniejszym  uzyskaniu  akceptacji  koordynatora  strefy.  Na   przedzamczu   ustawiane   będą   pozostałe stoiska handlowe (niekoniecznie związane z ofertą gastronomiczną).

 

Rezerwacja stoisk:

Wystawca wypełnia i przesyła kartę zgłoszeniową(Festiwal-Kuchni-Historycznej-2020-Karta-zgloszenia), do której należy dołączyć prezentację stoiska (opis bądź fotografie stoiska oraz sprzedawanych towarów) na e-mail: m.smolinski@rewita.pl

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW: III Dolnoslaski Festiwal Kuchni Historycznej – informacje dla wystawców

Masz pytania napisz do nas: m.smolinski@rewita.pl

Data:

14-16.08.2020

Godziny:

10:00-18:00

Miejsce:

Zamek Czocha

Cennik

Standardowe bilety

 • Bilet normalny - zwiedzanie zamku z przewodnikiem (w tym uczestnictwo w imprezie) - 27 PLN / os.
 • Bilet ulgowy - zwiedzanie zamku z przewodnikiem ( w tym uczestnictwo w imprezie) - 20 PLN / os.
 • Bilet razem taniej - normalny (wszystkie atrakcje + uczestnictwo w imprezie) - 40 PLN / os.
 • Bilet razem taniej - ulgowy (wszystkie atrakcje + uczestnictwo w imprezie) - 29 PLN / os.
 • bilet normalny - dziedzińce (w tym uczestnictwo w imprezie) - 13 PLN / os.
 • bilet ulgowy - dziedzińce (w tym uczestnictwo w imprezie) - 10 PLN / os.

W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo wprowadziliśmy szereg rozwiązań mających na celu wyeliminowanie ryzyka związanego z potencjalnym zagrożeniem  zarażenia wirusem COVID-19.

 1. Goście Zamku Czocha zobowiązani są do stosowania w przestrzeni publicznej środków ochrony osobistej w postaci maseczek /mając na uwadze Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii mówiącym również o włączeniach w używania maseczek Paragraf 17 ust 1 /
 2. Goście mają możliwość zakupu maseczek ochronnych w kasie biletowej oraz recepcji.
 3. Podczas przebywania na terenie Zamku Czocha Goście proszeni są zachowanie dystansu społecznego- 1,5 m.
 4. Na terenie Zamku Czocha zostały udostępnione dystrybutory ze środkiem do dezynfekcji rąk. Dozowniki znajdują się  przy wejściu na teren obiektu- kasa biletowa, w obszarze recepcji, przy wejściu do restauracji, kawiarni, przy wejściu na trasę zwiedzania oraz przy wejściach do  toalet publicznych/ przy dozownikach z płynem została zamieszczona instrukcja prawidłowej dezynfekcji rąk/
 5. W toaletach publicznych zostały udostępnione instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk.
 6. Przestrzeń ogólnodostępna, taka jak hol, korytarze są regularnie wietrzone i dezynfekowane co godzinę.
 7. Wszystkie powierzchnie ogólnodostępne toalety, blaty recepcyjne, klamki, poręcze, włączniki światła są dezynfekowane odpowiednimi środkami co godzinę.
 8. Dla zwiększenia bezpieczeństwa Gości oraz pracowników w kasie biletowej recepcji, restauracji oraz kawiarni zostały zamontowane specjalne osłony ochronne.
 9. Pracownicy Zamku Czocha wyposażeni są w środki ochrony – maseczki lub przyłbice oraz jednorazowe rękawiczki.
 10. Recepcja wyposażona jest w termometr do bezdotykowego pomiaru temperatury.