Zamek Czocha, Sucha, Sucha 59-820 Leśna

Witamy w Gabinecie Historii Zamku Czocha. Idea tego pomieszczenia nawiązuje do przedwojennych Kunstkamer, gabinetów osobliwości, czy innych miejsc, w których arystokraci, władcy, książęta kościoła zbierali różne ciekawostki historyczne ze wszystkich krańców świata.


Data:

kwiecień - październik: codziennie,
listopad - marzec: weekendy, ferie zimowe

Miejsce:

Zamek Czocha


Cennik

Standardowe bilety

  • Bilet normalny - Gabinet Osobliwości - 8.00 PLN / os.
  • Bilet ulgowy - Gabinet Osobliwości - 5.00 PLN / os.
  • Bilet Normalny - Multimedialne Sale Tortur - 12 PLN / os.
  • Bilet Ulgowy - Multimedialne Sale Tortur - 8 PLN / os.

Cena biletu na zwiedzanie Gabinetu Osobliwości bądź Multimedialnych Sal Tortur zawierają zwiedzanie dziedzińców.
Bilet ulgowy: Dzieci do 15-roku życia, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Takie pomieszczenie posiadał również Zamek Czocha – zachowały się dziesiątki zdjęć pokojów Ernsta F. Gütschow (właściciela zamku), pełne różnych dziwów z całego świata, militariów (chociażby kolekcję broni japońskiej, która powoli odradza się teraz u nas) i precjozów.  Gabinet taki miał wprawiać w zdumienie, zaskakiwać, a przede wszystkim inspirować.

I to ostatnie jest celem tego pomieszczenia. W magazynie zebraliśmy kolekcję ciekawych przedmiotów z całego globu i ze wszystkich wieków. Niektóre są bardzo cenne materialnie, inne mają znaczenie symboliczne. Najstarszy przedmiot wykonany ludzkimi rękami ma ponad 3 milenia, najmłodszy został wykonany ledwie kilka lat temu. Część z nich należała do kogoś wyjątkowego, inne były niemymi świadkami jakiś historycznych wydarzeń. Są wykonane z metalu, kamienia, płótna, ceramiki, laki, stali, żelaza i jeszcze kilku innych, bardziej tajemniczych materiałów, które towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów.

Łączy je wszystkie jedno – każdy z przedmiotów opowiada jakąś historię. Niektóre z nich są tragiczne, gdyż opowiadają o ludzkim okrucieństwie i bezsensowności wojen. Inne są zabawne, jeszcze inne przerażające, lub intrygujące.

Dlatego zachęcamy Państwa do przeczytania opisów, które znajdują się przy każdym przedmiocie. Są dłuższe niż w innych muzeach, ale to dlatego, że nasza wystawa jest wyjątkowa. Bez tego czytelniczego wysiłku wystawa może być pozbawiona dla Was sensu i nie odbierzecie jej tak, jak powinna zostać odebrana.

Mimo tego, że pomieszczenie jest małe, zawiera w sobie nieprzebrane pokłady opowieści, przy których możecie Państwo spędzić kilka godzin, napędzani do ich poznawania nie tylko ciekawością, ale i własną wyobraźnią. Bo któż z nas nie chciał kiedyś zostać samurajem, komandosem, Indianinem? Któż z nas nie chciał pływać po Karaibach jako pirat, szukając zaginionych skarbów? Któż nie śnił o piramidach i skarbach Egiptu? Z elementem każdego z tych światów będziecie mogli dzisiaj Państwo obcować.

Aby nie pozostawić Państwo w niedosycie wiedzy, przy każdym przedmiocie na końcu jego opisu znajdą Państwo jedno dzieło sztuki – książkę, film, sztukę, która pozwoli rozwinąć w domu zarysowany tutaj przez nas temat.

Warto zwrócić uwagę na projekt samego pomieszczenie. Został wykonany przez Pana Andrzeja Nowackiego – absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ufamy, że samo pomieszczenie będzie dla Was tak samo interesujące, jak dla nas zabawne było jego robienie.

Mamy nadzieję, że odwiedzenie tej wystawy będzie dla Państwa inspiracją do rozmyślań o ludzkich losach, oraz powrotem do dziecinnych marzeń. A młodszych widzów zainspiruje do pędzenia za snami i pozwoli uwierzyć, że świat stoi przed nimi otworem.

MULTIMEDIALNE SALE TORTUR … mroczny klimat, cierpienie, niepewność, strach… Multimedialne Sale Tortur Zamku Czocha, Udaj się na magiczną podróż do świata legend, duchów i tajemnic. Odwiedź Pracownię Alchemika, poznaj Warsztat Kata, udaj się do Więzienia Czarownic, a na końcu… Dom Duchów. Poznaj średniowieczne zwyczaje…